Ön itt van: HomeGyűjteményekRégészeti gyűjteménySzabó Kálmán régészeti hagyatéka

Szabó Kálmán régészeti hagyatéka

A szisztematikus régészeti terepbejárások csak az utóbbi években kezdődtek meg a kalocsai múzeum gyűjtőterületén (bejárt települések: Homokmégy, Drágszél, Császártöltés, Öregcsertő, Szakmár, Újtelek, Kalocsa), ezért különösen jelentős Szabó Kálmán régészeti hagyatéka.

Szabó Kálmán, D. (1925. márc. 10. Dusnok -- 1995. jan. 31. München, NSZK): tanító, könyvelő. -- A M. Kir. József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem közgazdasági és kereskedelmi szakán megkezdett tanulmányait a katonai behívó szakította meg (1944). A hadifogságból hazatérő (1945--1947) fiatalember nem folytathatta tanulmányait, mivel kereskedő édesapját kulákká nyilvánították. Édesapja boltjában kereskedőként dolgozott, majd halászként és fakitermelő munkásként tengette életét. Dombóváron szerzett tanítói oklevelet (1953). Kisszékelyen tanított (1953--1961), majd Óbudán (1961--1964) és Kispesten (1964--1965) nevelősködött. 1965. július 28-án Németországba disszidált. Nyugdíjazásáig ugyan azon müncheni cégnél volt könyvelő (1965--1986). -- 1977-től minden esztendőben hazalátogatott. Kalocsai lakásából járta a Kalocsai Sárköz kiemelkedéseit, gyűjtötte a felszíni régészeti leleteket, dokumentálta azokat. Levéltári kutatásokat végzett a fölfedezett középkori falvak beazonosítására. Összeállította szülőfaluja, Dusnok történeti földrajzát. A Kalocsai Sárköz egészének földolgozásában váratlan halála akadályozta meg. Halálos ágyán íratott végrendeletében a Viski Károly Múzeumra hagyta a terepbejárásai során fölhalmozott gyűjteményét, melyet lányai szállítottak haza müncheni lakásáról. A 190 feltárt lelőhelyről 5158 db tárgyat leltározott be a múzeum. Szisztematikus terepbejárások hiányában Szabó Kálmán gyűjteménye nélkülözhetetlen a Kalocsai Sárköz településviszonyainak vizsgálatában.

F.m.: Dusnok történeti földrajza (Cumania 13., Kecskemét, 1992); Dusnok történeti földtrajza (Kalocsai Múzeumi Közlemények 2., Kecskemét, 1992).
Irod.: Romsics Imre: Szabó Kálmán, D. (Magyar múzeumi arcképcsarnok. Bp., 2002. 818.).