A középkor kutatásának újabb eredményei Bács-Kiskun megyében konferencia fényképek
2022. december 1-2-án az NKA Géniusz program keretében kétnapos szakmai konferencia zajlott a Viski Károly Múzeumban „A középkor kutatásának újabb eredményei Bács-Kiskun megyében” címmel.
A kétnapos konferencia keretében 20 régészeti és történeti témájú előadást hallhattunk, valamint két poszter került bemutatásra.
A tartalmas és színvonalas előadásokat követően vita keretében tárgyalhatták meg a szakemberek a kutatások eredményeit.
A visszajelzések alapján a kalocsai konferencia szakmai szempontból is színvonalas és érdekes tanácskozás volt, melyet érdemes volna a közeljövőben megismételni, annál is inkább mert a szakma minden korosztálya képviseltette magát.
További fényképek: Viski Károly Múzeum Kalocsa Facebook
Múzeumi Világnap 2022. május 18.
A világnap alkalmából a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége egy közös országos akciót szervezett tagjai számára. Ezen a napon megemlékezünk múzeumaink alapítóiról, első igazgatóiról vagy azokról a személyekről, akiknek sokat köszönhetünk, hogy létrejöhettek intézményeink.
A Viski Károly Múzeum Kalocsa ebből az alkalomból Gábor Lajos, a múzeum első igazgatója előtt tiszteleg. Ezen a napon a múzeum folyosóján kiállítjuk Gábor Lajos fotóját, bemutatjuk munkásságát és egy általa készített festményt.
Az országos felhíváshoz kapcsolódóan készítettünk két videófelvétel is, melyben bemutatjuk múzeumunk legjelentősebb tárgyát, valamint a múzeum épületét és a múzeum első igazgatóját. A felhíváshoz csatlakozó múzeumok videóit a Savaria Múzeum csapata összefűzte és egy látványos zenés összeállítást készített belőle.
Bővebben: Múzeumi Világnap 2022. május 18.Uszód-Szentgál régészeti feltárás
2022 februárjában szántóföldi művelés közben egy sírt bolygattak meg, mely felszínre hozta az embercsontokat és honfoglalás kori kettős csüngős vereteket. A további kutatások során egy karperec mellett 6 db veret és egy csörgőgomb is előkerült.
2022. március 7. és 10. között leletmentést végeztünk a területen a Viski Károly Múzeum Kalocsa és a Kecskeméti Katona József Múzeum együttműködésében. A kalocsai múzeum részéről Lantos Andrea régész, Farkas Ferenc restaurátor, a kecskeméti múzeum részéről Pánya István térinformatikus vett részt a feltárásban. A leletmentés során egy Ny-K irányú hosszanti szelvényt alakítottunk ki, melyben 14 objektumot tártunk fel, ebből 7 sírt, 6 gödröt és egy cölöphelyet. A gödrök közül kettő újkori beásás nyoma volt, a többi objektum pedig a kora –Árpádkori, 11. századi.
A sírok többsége közvetlenül a szántott réteg alatt található, a szántóföldi művelés erősen megbolygatta.
A kitűzött szelvényben sikerült azonosítanunk azt a sírt, ahonnan a földmunkák során a honfoglalás kori veretek, karperec előkerült. A sírban megtaláltuk a karperec párját, egy gyűrűt, valamint egy pénzérmét. A sír fölül kikerült földből további 4 kettős csüngős veret is előkerült.
A sírok tájolása Ny-K-i volt, a vázak amennyire megfigyelhető volt háton, nyújtott testhelyzetben feküdtek, karok nyújtva, szorosan a test mellett. A többi sírban nem került elő melléklet.