Harta-Mikla középkori templomának feltárása
Szeptember 18-tól október 18-ig a Viski Károly Múzeum Kalocsa Lantos Andrea régész vezetésével feltárást végzett Harta-Mikla középkori templomának helyén.
Az elmúlt években a Viski Károly Múzeum Kalocsa gyűjtőterületén több középkori templomot is megkutathattunk, így a sármégyi (Homokmégy-Szentegyházpart), a máriaházi (Homokmégy Vén Pál tanya), valamint a dunapataji református templomot is. Korábban Székely György kutatásának köszönhetően a Dunapataj Szent Tamás dombi templom vált ismerté. A feltárások, illetve a Kecskeméti Katona József Múzeum Bács-Kiskun vármegyében végzett egyházi topográfiai kutatásának köszönhetően egyre több információval rendelkezünk a Kalocsai Sárköz egyházi épületeiről. Következő lépésként a Harta miklai templomot kutattuk meg.
Bővebben: Harta-Mikla középkori templomának feltárásaIgazgató munkakör betöltésre pályázati felhívás
Viski Károly Múzeum Kalocsa
igazgató ( intézményvezető) munkakör betöltésre pályázati felhívás
Bővebben: Igazgató munkakör betöltésre pályázati felhívásBátya leletmentés
A Viski Károly Múzeum Kalocsa 2023 júliusában egy hetes leletmentést végzett Bátya déli határában. Egy korábbi terepbejáráshoz és műszeres leletfelderítéshez kapcsolódóan bronzkori leletek, bronzlemezöv töredékei és karperecek kerültek elő a területről.
A feltárást Szabóné Lantos Andrea régész vezette, a múzeum részéről Farkas Ferenc restaurátor és Péteri Dénes vettek még részt a munkában. A múzeum munkatársainak munkáját önkéntesek és a bajai Türr István Múzeum munkatársai is segítették.
A mostani feltárás eredményeként kiderült, hogy itt egy középső bronzkor végi, ún. Halomsíros-kultúrához tartozó temetővel kell számolni. Az ásatás során három bronzkori sír, két őskori gödör és egy Árpád-kori kút került napvilágra.
A K–Ny-i tájolású, 3000 éves sírok közül az egyik női a másik egy férfi sír, a harmadik üres sírgödör volt. A csontvázas temetkezések mellékleteként ciprusi tűt – mely ruha összefogására szolgált – karpereceket, spiráldíszes gyűrűket, bronzkarikákat, egy bronzkorongot és egy kardmarkolatvéget bontottunk ki.
A lelőhely fémkeresővel történt átkutatása során számos bronztárgy került elő, így kardtöredék, tőr, korongos fejű- és ciprusi tűk, szív alakú csüngők és karperectöredékek. Ezek alapján joggal feltételezünk itt egy nagyobb kiterjedésű temetőt, melyet a közeljövőben nagyobb felületen is szeretnénk megkutatni.
Bővebben: Bátya leletmentésA Tér és a Vonal Lírája és Városi Képzőművészeti Gyűjtemény virtuális séta
360°-os fényképek segítségével digitalizáltuk A Tér és a Vonal Lírája című időszaki kiállítást és a Városi Képzőművészeti Gyűjtemény Látványtárát. A virtuális séták elérhetők az alábbi linkeken:
A Tér és a Vonal Lírája: https://my.matterport.com/show/?m=pMaJmGiTQgb
Városi Képzőművészeti Gyűjtemény Látványtár: https://my.matterport.com/show/?m=P7PhTjsFb47
Múzeumok Éjszakája 2023 fényképek
További fényképek: Viski Károly Múzeum Kalocsa Facebook
Divatbemutató fényképek: Viski Károly Múzeum Kalocsa Facebook
Bővebben: Múzeumok Éjszakája 2023 fényképek